Saturday, June 2, 2007

June Food Expenses


This is going to be a complicated post. Hopefully someone is going to teach me how to put this all into more readable tables.

Note: All figures represent the spending for a family of 5 and one cat

Grocery Receipts

6/1 Hare Today Gone Tomorrow (online), $100.06, frozen meat for the cat
6/1 Cub Foods, $25.59--bok choy, cherries, cantaloupe, frozen mango
6/1 Aldi, $51.08--romaine lettuce, apples, bananas, frozen raspberries, frozen mixed berries, cucumbers, multi-colored peppers, mangos
6/1 Sav-A-Lot, $35.92--8 large watermelons
6/1 Cub Foods, $2.60--cat food
6/2 Farmer's Market, $8--Raisin walnut bread (my husband's purchase for himself), eggs (for the cat), romaine lettuce
6/2 Cub Foods, $1.98, 6 gallons reverse osmosis water
6/4 Freeport Food Co-op Buying Club, $1.28, 1 can of albacore tuna (for the cat)
6/4 Aldi $4.18, bananas
6/4 Sav-A-Lot, $26.10, 4 watermelons, organic apples, nectarines and peaches, avocados
6/4 Cub Foods, $0.99, 3 gallons reverse osmosis water
6/7 Aldi, $25.99, 12 lbs. bananas, 4 watermelons (price went up on the watermelons!)
6/9 Farmer's Market, $5.50 Sprouted Salad Crunchies, eggs (for the cat)
6/9 Aldi, $23.08, 4 watermelons, Asian noodles (my husband's purchase for himself)
6/12 Aldi, $30.06, 4 watermelons, 4 cucumbers, 12 lbs. bananas, 3 lbs. Granny Smith apples, 4 plums, 4 cucumbers
6/12 Cub Foods, $8.98, 9 gallons reverse osmosis water, 2 12 oz. packages frozen mango
6/14 Cub Foods, 24.95, 5 cans organic cat food, 2 watermelons (sale!), 2 avocadoes, 1 pkg. sundried tomatoes, 2 12 oz. packages frozen mango
6/14 Nature's Path Health Food Store, $17.15, 23 oz. agave nectar, taurine (for the cat)
6/15 Cub Foods, $33.68, 5 watermelons, 2 pints blackberries, 2 pints raspberries, 2 12 oz. packages frozen mangos
6/15 Aldi, $13.91, 20 lbs. bananas, 4 lbs. green grapes, 3 large zucchini
6/16 Cub Foods, $9.79, 2 12 oz. packages frozen mangos, 2 packages scrub pads
6/16 Freeport Farmers Market, $3, sugar snap peas
6/17 Cub Foods, $8.07, 16 kiwi fruit, 2 pints blackberries
6/18 Cub Foods, $29.03, 4 watermelon, 8 kiwi fruit, 2 12 oz. packages frozen mangos, 2 avocadoes, 1 red pepper, 1 large head bok choy, 9 gallons reverse osmosis water
6/19 Cub Foods, $8.28, 10 lbs. bananas, 1 12 oz. package frozen cherries
6/21 Cub Foods, $29.07, 6 gallons reverse osmosis water, 8 lbs. bananas, 1 large watermelon, 2 large cantaloupe, 1 canary melon, 3 red peppers, 2 avocados, 2 lbs. tomatoes, 1 12 oz. package frozen cherries
6/23 Aldi, $7.68, 5 lbs. bananas, 2 cucumbers, 1 bunch celery, 1 watermelon
6/23 Farmer's Market, $7.50, 1 head bok choy, 1 large bag sugar snap peas, 1/2 batch of sprouted salad crunchies
6/23 SHARE food program, $13.50, Organic produce box containing 1 cantaloupe, 3 lbs. Golden Delicious apples, 4 kiwis, 3 pears, 1 large head broccoli, 1 lb. carrots, 1 cucumber, 1 head iceberg lettuce
6/24 Aldi, $9.87, 5.5 lbs. bananas, 2 lbs. green grapes, 2 lbs. red grapes, 2 avocados
6/25 Cub Foods, $3, 9 gallons reverse 0smosis water
6/27 Cub Foods, $8.74, 2 12 oz. packages frozen mangos, 2 cans organic catfood
6/29 Cub Foods, $15.14, 5 cans organic catfood, 1 watermelon, 1 cantaloupe, 3 gallons reverse osmosis water
6/30 Farmer's Market, $11, Shell peas, 2 cucumbers, 1 large head heirloom cos lettuce, 2 lbs. better than organic apricots
6/30 Cub Foods, $36.55, 15 lbs.? Organic bananas (discounted for ripeness), 2 watermelon, cucumbers, 1 cabbage, 2 1/4 lbs. Braeburn apples, 2 lbs. strawberries, 2 12 oz. packages each frozen cherries and mangos
6/30 Nature's Path Health Food Store, $10.01, Amber Agave Syrup (not raw! A mistake made by my husband. We planned to take it back, but my daughter opened it without asking. Grrr.)
Total: $645.77

Farmer's Market Expenses

6/1 Bags for bagging lettuce, $4.40
6/4 Organic chickpeas for Sprouted Salad Crunchies, $1.01
6/21 Limes and onion powder for Sprouted Salad Crunchies, $3.80
Total: $9.21


Garden Expenses

6/1 Cub Foods, $7 watermelon and kale plants
6/2 Farmer's Market, $6 cucumber and melon plants
6/6 Local farmer, straw for mulching, $15
6/16 Farm and Fleet, organic pest control sprays, 12.82
6/17 Cub Foods, eggplant and tomatillo plants on clearance, $4.82
6/21 DeMeester's Greenhouse, purple and yellow snap bean seeds, yellow and white patty pan squash seeds, large bag of rotonone (organic pesticide), $19.85
Total: $65.49

Farmer's Market Income

6/2 $8
6/9 $15.50
6/11 $7.50
6/16 $17.00
6/16 $13.50 (a friend sold lettuce for me at another area market)
6/18 $7.50
6/23 $4
6/30 $0
Total: $72.00

Free Food

6/1 Aldi dumpster, approx. $13.45 in colored peppers, a lot of sweet onions that I won't count because we're not eating them
6/2 Gift of asparagus from Farmer's Market vendor, $3
6/4 Aldi dumpster, approx. 122.36 worth of stuff--15 heads iceberg, 1 lb. romaine, 3 lbs. Granny Smith apples, 1 lb. Red Delicious apples, 14 D 'Anjou pears, 1 mango, 2 lbs. Roma tomatoes, 3 cucumbers, 3 3pks of colored peppers, 1 quart strawberries, about 84 pints of blueberries (but 2/3 of it was waste), plus a lot of stuff to give away that I did not count in the money total because I gave it away
6/7 Aldi dumpster, 6 lbs. oranges and 3 lbs. Red Delicious apples, approx. $8.50
6/9 Aldi dumpster, 9 lbs. oranges, 4 lbs. organic sweet cherries, 10 pts. blueberries (about 1/2 waste), 2 3 pks. peppers, 11 D 'Anjou pears, 15 lbs. Granny Smith apples, 8 lbs. Roma tomatoes, 2 quarts strawberries, 2 lbs. baby carrots, one package of chicken patties for the cat, and a lot of other stuff not counted in the total because I'm giving it away, approx. $78
6/12 Aldi dumpster, 14 lbs. Roma tomatoes, 3 lbs. red grapes, 4 lbs. organic sweet cherries, 5 pts. blueberries, 3 lbs. Gala apples, 1/2 qut. strawberries, 10 colored peppers, 3 cucumbers, 2 D'Anjou pears, 8 lemons, 15 limes, 1 zucchini, and 1 lonesome perfect peach, approx. $66
6/12 Mulberries from local trees, approx. $3
6/14 Mulberries from local trees, approx. $2
6/15 Aldi dumpster, 50 lbs. bananas, 9 lbs. Red Delicious apples, 6 lbs. Granny Smith apples, 3 3-packs of colored peppers, approx. $38
6/19 Mulberries from local trees, approx. $3
6/19 Peas from my farmer friends, approx. $1
6/20 Bibb lettuce from my farmer friends, approx. $2
6/21 Mulberries from local trees, approx. $1
6/22 Mulberries from local trees, approx. $1
6/22 Aldi dumpster, 6 lbs. Red Delicious apples, 6 lbs. Granny Smith apples, approx. $10
6/23 Black raspberries from a nice lady's patch, $9
6/23 Aldi dumpster, 1/2 lb. sweet cherries, $1
6/24 Aldi dumpster, 12 heads iceberg lettuce, 9 lbs. oranges, 1 lb. sweet cherries, $22 (more stuff not counted because we gave it to friends and neighbors),
6/24 Red and black raspberries from a friend's patch, $12
6/26 Aldi dumpster, 16 avocadoes in perfect condition!, 15 lbs. oranges, 10 lbs. green grapes, 5 quarts strawberries (after trimming), 4 lbs. sweet cherries, 10 lbs. bananas, 1 3-pack zucchini (more not counted because we gave it to friends and neighbors), $71.70
6/27 Aldi dumpster, 14 lbs. oranges, 12 lbs. green grapes, 1 red apple, $71.66
6/27 Mulberries, gooseberries, $3
6/27 Purslane, huge quantities! $priceless? I guess I'll charge myself $4
6/28 Red and black raspberries from a friend's patch, $12
6/28 Aldi dumpster (via a dumpster-diving friend), 8 colored peppers, 3 lbs. Granny Smith apples, 2 lbs. red grapes, 12 Roma tomatoes, 1 pint grape tomatoes, 1 bag baby carrots, $17
Total: $575.67

Garden Produce (market value based on what I would charge at the Farmer's Market for said amount of produce)

6/1 Four Seasons Lettuce, approx. $2
6/2 Four Seasons Lettuce, approx. $2
6/3 Four Seasons Lettuce, approx. $1
6/4 Four Seasons Lettuce, approx. $2
6/5 Four Seasons Lettuce, approx. $2
6/6 Four Seasons Lettuce, approx. $3
6/7 Four Seasons Lettuce, approx. $1
6/8 Mixed lettuce greens, approx. $3
6/9 Mixed lettuce greens, approx. $3
6/10 Mixed lettuce greens, approx. $3
6/11 Mixed lettuce greens, approx. $1
6/12 Four Seasons Lettuce, approx. $1
6/13 Four Seasons Lettuce, approx. $2
6/14 Four Seasons Lettuce, swiss chard, spinach, approx. $4
6/15 Mixed lettuce greens, spinach, approx. $5
6/16 Mixed lettuce greens, approx. $3
6/18 Four Seasons lettuce, approx. $2
6/19 Four Seasons lettuce, approx. $1
6/20 Four Seasons lettuce, approx. $1
6/21 Spinach approx. $2
6/22 Four Seasons and Black-seeded Simpson Lettuce, approx. $4
6/23 Four Seasons and Black-seeded Simpson lettuce, approx. $2
6/24 Four Seasons and Black-seeded Simpson lettuce, approx. $2
6/27 Black-seeded Simpson lettuce, approx. $2
6/28 Endive, $1
Total: $57

2 comments:

Valerie Winters said...

Funny, you are like me. The most expensive thing on my shopping list this week was raw meat for my dog.
VW

Greenmama said...

I'm nervous. I ordered a large quantity on faith. I've heard of some cats not being able to eat chicken and I bought 30 pounds! So I hope it works out.

Marjorie